Transakcje bezgotówkowe czy gotówkowe – które są wygodniejsze?

Transakcje bezgotówkowe czy gotówkowe – które są wygodniejsze?

Może się wydawać, że transakcje bezgotówkowe są aktualnie szczególnie popularne i powoli wypierają transakcje gotówkowe – czy rzeczywiście tak jest? Warto jednak poznać cechy zarówno jednej, jak i drugiej formy płacenia za zakupy, aby wybrać sposób płatności, który będzie dla nas najwygodniejszy.

Transakcje gotówkowe

W dawnych czasach pierwszym sposobem zapłaty za uzyskane produkty była wymiana. Sposób ten przysparzał jednak wiele problemów i nie należał do szczególnie wygodnych. Kiedy do obiegu został wprowadzony pieniądz, ludzie zaczęli korzystać z zapłaty za towary i usługi w formie transakcji gotówkowych. Pieniądz, jako środek płatniczy, okazał się wygodną i popularną opcją płacenia, która ułatwiła życie wielu ludziom.

Transakcje gotówkowe to nic innego, jak przekazanie wyznaczonej sumy do rąk własnych osobie, której chcemy zapłacić za dany towar lub wykonaną usługę. Musimy jednak posiadać odliczoną wcześniej kwotę i pamiętać, by wybrać odpowiednią walutę. Różnie może być także z dostępnością gotówki. Nie zawsze mamy blisko do bankomatu, a tylko kilka kart kredytowych na rynku oferuje cashback. Czasami zostajemy też z wypłaconą gotówką w portfelu, podczas gdy na co dzień i tak płacimy wszędzie kartą. Nawet jeżeli limity wpłaty we wpłatomatach są tylko teoretyczne i zawsze możemy te pieniądze wpłacić na konto bez wizyty w oddziale banku, wybranie się do takiej maszyny jest sporą stratą czasu.

Transakcje bezgotówkowe

Wraz z rozwojem banków rozpoczęły się poszukiwania nowej formy płatności. Metoda ta miała być  jeszcze szybsza, bezpieczniejsza i wygodniejsza dla użytkownika. Szukanie alternatywy dla transakcji gotówkowych zakończyło się sukcesem wraz z wynalezieniem transakcji bezgotówkowych. Nawet na odludziu nie zmuszą nas ode do wyciągnięcia gotówki z bankomatów innych banków.

W tym przypadku nie musimy fizycznie posiadać pieniędzy w portfelu, gdyż cała transakcja przebiega za pośrednictwem posiadanej karty lub konta bankowego. Dodatkowo dzięki otwartej bankowości mamy mnóstwo opcji na transakcje dzięki alternatywnym dostawcom usług płatniczych!

Różnice między transakcjami bezgotówkowymi a gotówkowymi

W przypadku transakcji bezgotówkowych nie musimy mieć przy sobie pieniędzy. W portfelu powinniśmy posiadać jedynie kartę płatniczą bądź korzystać z przeznaczonej do płatności aplikacji na telefon. Płacąc gotówką, mamy jednak możliwość kontrolowania na bieżąco sumy pieniędzy, którą posiadamy przy sobie. Nawet jeżeli istnieje limit, ile można wypłacić gotówki z bankomatu, dla większości z nas są to wystarczające pieniądze.

W przypadku płatności bezgotówkowych – potrzebujemy odpowiedniej aplikacji bankowej, która pozwoli nam monitorować dostępne na koncie środki. Dzięki takiej aplikacji – a także podczas logowania do konta na komputerze – mamy jednak dostęp do historii wykonanych transakcji, co dla wielu osób stanowi istotny atut. Ponadto z łatwością możemy dokonywać także działań w rodzaju przelewów na telefon, co w wielu sytuacjach naprawdę ułatwia życie!

Niestety, transakcje bezgotówkowe łatwiej kontrolować. Nic dziwnego, że rządy zachęcają obywateli wprowadzaniem ustaw, w myśl których założenie konta w banku musi być darmowe, podobnie zresztą jak dokonywanie podstawowych transakcji. Osoby ceniące prywatność powinny zdawać sobie sprawę, że płatność prawdziwymi banknotami jest znacznie trudniejsza do wyśledzenia.

Która forma transakcji ma więcej zalet?

Jeżeli chodzi o transakcje bezgotówkowe, z tego sposobu płatności najczęściej korzystają osoby, które przez długie lata przyzwyczajone były do takiej formy zapłaty za usługi i towary. Wśród osób młodych popularniejsze są jednak transakcje bezgotówkowe – młodzież stale korzysta ze smartfonów i nowinek technologicznych, a wiedza jak się płaci telefonem nie jest im obca. Obie formy płatności posiadają równie dużo przeciwników, jak i zwolenników. Wszystko zależy tylko od preferencji płacącego.