Leasing samochodu – dla kogo jest odpowiedni?

Leasing samochodu – dla kogo jest odpowiedni?

Najczęściej leasing samochodowy kojarzony jest z dużymi firmami lub osobami, które prowadzą jednoosobową działalność. Samochód jest często niezbędnym narzędziem pracy. W rzeczywistości auto z leasingu może mieć jednak każdy, szczególnie że w ofercie możemy znaleźć zarówno nowe samochody, jak i używane. Na czym polega leasing? Jakie są zasady umowy leasingu i czy jest to opłacalne?

Czym jest leasing?

Leasing samochodowy popularny jest wśród właścicieli firm głównie ze względu na profity finansowe. Raty leasingu można wliczyć w koszty działalności gospodarczej – to jeden z najprostszych sposobów na niższy podatek. Ponadto firmy leasingowe oferują naprawdę atrakcyjne warunki i dodatki, mi. in. opiekę centrum technicznego, wszelkie naprawy, przeglądy, czy też wymianę opon.

Ale czym właściwie jest leasing? To nic innego jak możliwość wypożyczenia wybranego samochodu na czas trwania zawartej z firmą leasingową umowy. Po jej zakończeniu pojazd nie przechodzi w ręce osoby dzierżawiącej, ale daje klientowi możliwość wykupienia samochodu po znacznie lepszej cenie. Firma oferuje sprzedaż pojazdu w kwocie niższej niż wynosi aktualna wartość rynkowa. Wraz z podpisaniem umowy, klient zobowiązuje się do spłacania rat określonych wcześniej przez firmę leasingową.

Leasing dla osoby prywatnej?

Nieprawdą jest, że z leasingu korzystają tylko osoby prowadzące jednoosobową działalność bądź większą firmę. Leasing konsumencki przeznaczony jest dla osób prywatnych. Jest to dobra alternatywa dla kredytu samochodowego czy dla kupna pojazdu za gotówkę. Firma leasingowa wymaga znacznie mniejszej liczby dokumentów, a dodatkowo zobowiązuje się do rejestracji pojazdów, by odciążyć klienta od dodatkowych formalności. Przy podpisaniu umowy otrzymamy również możliwość wybrania korzystniejszej oferty ubezpieczeniowej. Od dzierżawcy wymagany jest wkład własny, który wynosi zazwyczaj 10% (a w niektórych przypadkach nawet mniej). Dokumenty potrzebne do skompletowania to m.in. wniosek, dwa dokumenty tożsamości (wraz ze zdjęciami), wyciąg z konta bankowego oraz zaświadczenie o zatrudnieniu.

Leasing samochodu dla właścicieli firm

Wielu właścicieli firm podejmuje decyzję o umowie leasingowej ze względu na pakiet profitów oferowanych przez leasingodawcę. Przedsiębiorca udostępniający samochody swoim pracownikom zapewnia im dobre warunki użytkowania pojazdu (w tym zabezpieczenie w formie obsługi floty), a także możliwość częstych zmian modeli samochodów. Dodatkowo o umowę leasingową można starać się już w pierwszym dniu działalności firmy, co gwarantują aktualne zasady.