Karta kredytowa i cashback? To rzadkie, ale możliwe połączenie

Karta kredytowa i cashback? To rzadkie, ale możliwe połączenie

Cashback to jedno słowo, które w terminologii bankowej oznaczać może dwie zupełnie różne usługi. W przypadku jednych produktów, jak na przykład karta kredytowa, cashback będzie wypłatą gotówki przy okazji płacenia za zakupy. Kiedy czytamy o promocjach bankowych, określany będzie w ten sposób zwrot gotówki na konto w zamian za konkretne czynności. Dziś zajmiemy się tą pierwszą usługą, i to w kontekście karty kredytowej. Cashback nie jest przy takich produktach normą.

Cashback czy moneyback? Sprawdź różnicę w znaczeniu?

W bankowości rzadko zdarza się, aby z jakimś słowem wiązały się tak wielkie różnice znaczeniowe w zależności od tego, kto operuje danym terminem. Kiedy rozmawiamy o finansach, chcemy być w końcu jak najbardziej precyzyjni. Dlatego wciąż dziwi niepomiernie fakt, że słowo cashback używane jest w dwóch tak odmiennych kontekstach.

Podstawowym znaczeniem słowa cashback jest dodatkowa wypłata środków pieniężnych w formie gotówkowej podczas płacenia kartą w sklepie, przy użyciu terminala. Skorzystanie z takiej usługi pozwala nam oszczędzić czas potrzebny na szukanie bankomatu. W czasach, gdy praktycznie za każdym rogiem znajdziemy Żabkę, Carrefour Express czy inne sklepy oferujące taką usługę, zdecydowanie powinniśmy poznać tę metodę.

Bardzo często terminu cashback używa się również w odniesieniu do promocji, w których bank zwraca nam określoną ilość środków w zamian za spełnienie konkretnych warunków. Puryści zwracają jednak uwagę, że wówczas powinniśmy używać słowa moneyback. Cashback jako forma bonusu finansowego zakorzenił się w potocznym słowniczku finansowym na tyle mocno, że walka z takim użyciem tego słowa przypomina toczenie bojów z wiatrakami.

Czy każda karta kredytowa ma cashback?

W przypadku kart debetowych cashback jest normą. Praktycznie każdy kawałek plastiku z logiem VISA lub Mastercard pozwoli nam na wypłacenie gotówki w sklepach z naklejką operatora kart na szybie. Większe wyzwanie w tym kontekście stanowi karta kredytowa. Cashback oferuje tylko kilka kredytówek na rynku. Nie jest to też zbyt tania opcja, dlatego warto ją wziąć pod uwagę przy wyborze pomiędzy kartą kredytową a debetową.

Wypłacanie gotówki z kart kredytowych jest zazwyczaj bardzo bolesne dla portfela. Opłaty za podejmowanie środków w bankomatach bywają horrendalne. Podobnie działa pod tym względem cashback. Karta kredytowa wydawana w Santanderze jest tego doskonałym przykładem. Kiedy chcemy dostać od sprzedawcy gotówkę przy okazji robienia codziennych zakupów, bank pobierze od nas prowizję rzędu 4%, nie mniejszą niż 10 zł.

Ile pieniędzy wypłacimy? Gdzie skorzystamy z tej usługi?

Kwoty maksymalnej wypłaty są różne w zależności od operatora kart. VISA pozwala na wypłacenie 300 zł, a Mastercard 500 zł. Musimy pamiętać, że pieniądze dostaniemy tylko przy okazji robienia zakupów i po wpisaniu numeru PIN. Dzięki temu funkcja cashback nie doprowadzi nas do ruiny finansowej w przypadku kradzieży karty. Jeśli nie poinformujemy sprzedawcy o chęci wypłacenia gotówki przed rozliczeniem transakcji, będziemy musieli dokupić dodatkową rzecz.

Czy z wypłatą z karty kredytowej w formie cashback wiążą się jeszcze jakieś trudności oprócz prowizji? Nawet jeżeli trafimy do odpowiedniego sklepu (na liście znajdują się chociażby sieci takie jak Carrefour, Freshmarket, Orlen, Ruch czy Żabka), w danym momencie kasjer może nie mieć dostępnej takiej ilości pieniędzy.