Płatności telefonem – czym jest BLIK?

Płatności telefonem – czym jest BLIK?

Płatności bezgotówkowe zdobywają coraz większą liczbę zwolenników. Korzystają z nich nie tylko młodzi ludzie, ale także osoby od lat przyzwyczajone głównie do płatności gotówkowych – wszystko ze względu na wygodę i możliwie krótki czas realizacji płatności. Karty płatnicze znane są już chyba każdemu, ale płatności przy użyciu telefonu to wciąż temat warty bliższego poznania. Czym jest mobilna płatność BLIK i jak z niej korzystać?

Płatności mobilne – jak z nich korzystać?

Nawet dla osób, które korzystają z technologii smartfonów od wielu lat, płacenie za pośrednictwem telefonu może wydawać się czymś trudnym i niezrozumiałym. Aby ułatwić klientom płatności bezgotówkowe, na rynku pojawiły się alternatywne metody dla płatności kartą, czyli tak zwane płatności mobilne. Transakcja trwa kilka sekund, a do jej przeprowadzenia potrzebujemy jedynie smartfona, zainstalowanej aplikacji oraz połączenia z internetem.

Istnieje kilka metod płacenie telefonem – są to głównie gotowe do pobrania aplikacje, które pozwalają nam połączyć się z kontem bankowym i używać urządzenia jako zamiennika karty zbliżeniowej. Za pośrednictwem Google Pay możemy natomiast podpiąć naszą kartę i używać nowego, wirtualnego portfela.  We wszystkich wymienionych metodach mamy gwarancję bezpieczeństwa transakcji, o ile tylko stosujemy się do podstawowych zaleceń banku.

Czym jest BLIK?

Jeżeli mowa o transakcjach bezgotówkowych, płatności mobilne BLIK są aktualnie jedną z najczęściej wybieranych metod, do której przyzwyczaili się klienci banków. BLIK to system, który pozwala posiadaczom smartfonów na dokonanie płatności w sklepie stacjonarnym, internetowym, ale także na przelewy na telefon, przelewy międzybankowe i wypłatę pieniędzy w bankomatach. Wymagane oprogramowanie telefonu, które umożliwi klientowi korzystanie z tej metody płatności, to: Android, Windows Phone i iOS. Niezbędne jest także połączenie z internetem oraz zainstalowana aplikacja banku, za pośrednictwem której dokonamy transakcji bezgotówkowej.

BLIK – czy warto płacić telefonem?

W Polsce płatności telefonem nie zdominowały jeszcze rynku, jednak ich popularność stale wzrasta. BLIK znacząco się do tego przyczynia. Pozwala w końcu płacić telefonem bez NFC. Płatności mobilne gwarantują stały wgląd do historii transakcji, pozwalają kontrolować wydatki i sprawiają, że płacenie za produkty i usługi jest szybkie, proste i wygodne.

Zważywszy na fakt, że karty kredytowe rzadko oferują cashback, BLIK może być naszą ostatnią nadzieją na wypłacenie gotówki. Użytkownicy coraz częściej decydują się na pozostawienie karty płatniczej w domu (w tym także portfela i gotówki) na rzecz aplikacji banku zainstalowanej w telefonie i gwarancji płatności metodą BLIK.