Czy można wypłacić pieniądze z bankomatu innego banku?

Czy można wypłacić pieniądze z bankomatu innego banku?

Czy można wypłacić pieniądze z bankomatu innego banku? Pilnie potrzebujesz gotówki z bankomatu, jednak do najbliższej maszyny swojego banku masz do pokonania drogę o wiele dłuższą niż do bankomatu firmy konkurencyjnej. Myślisz co zrobić w takiej sytuacji, nadłożyć drogi czy zaryzykować i spróbować dokonać transakcji w obcym bankomacie, który jest bliżej. Brzmi znajomo, prawda? Kto z nas nie znalazł się w podobnej sytuacji? Czy taka operacja jest w ogóle możliwa?  Odpowiedź na te pytanie znajdziecie w poniższym artykule.

Czy można wypłacić pieniądze z bankomatu innego banku?

Bankomaty znajdziemy praktycznie na każdym roku, a ich liczba w całej Polsce sięga kilkunastu tysięcy. Nietrudno zauważyć, że większość z nich należy do jednego lub drugiego banku. Właścicielem sporej części bankomatów są również firmy Euronet i Planet Cash, które bankami nie są. Oczywiście, możemy bez problemu wypłacić pieniądze z bankomatu innego banku, jednak czasami wiąże się to z dodatkowymi opłatami lub prowizją, na które musimy uważać.

W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby, których banki nie posiadają własnych maszyn. Niestety, jeśli nasz bank znajduje się w takiej sytuacji i nie podpisał porozumienia z sieciami bankomatów, które nie należą do konkurencji (np. Euronet czy Planet Cash), przyjdzie nam każdorazowo zapłacić za taką transakcję. Zdarza się, że nasz bank może uzyskać preferencyjne ceny za takie transakcji u konkurencji i wtedy za wypłatę w takiej maszynie zapłacimy mniej.

Ile zapłacimy za wypłacenie pieniędzy z bankomatu innego banku?

Kwoty, jakie zapłacimy za wypłacenie pieniędzy z bankomatu innego banku, mogą się znacząco różnić. Przede wszystkim, zależy to od tego na jaką taryfę (jakie konto) w banku się zdecydowaliśmy. Niektóre rachunki gwarantują bezpłatne korzystanie z wszystkich bankomatów na terenie całego kraju. Preferencyjne warunki pod tym względem warto traktować jako koszt założenia konta w banku i śledzić ten elementy przy otwieraniu nowego rachunku!

Przedstawimy teraz orientacyjne kwoty, jakie trzeba zapłacić w wybranych bankach za skorzystanie z usług bankomatu należącego do konkurencji:

 • Alior Bank: 2,5 zł za każdą wypłatę.
 • ING Bank Śląski: 0 zł za pierwszą wypłatę, 5 zł za każdą kolejną.
 • PKO BP: 10 zł za każdą transakcję.
 • Santander Bank: 5 zł od każdej wypłaty.
 • Bank Millennium: 1 zł za wypłatę z bankomatu Planet Cash lub Santandera, 5 zł za wypłatę z każdego innego.
 • BNP Paribas: 5 złotych za każdą wypłatę.

Jak nie płacić za wypłacanie gotówki z obcego bankomatu?

Jednym ze sposobów na uniknięcie opłaty za wypłacenie gotówki z obcego bankomatu jest skorzystania z aplikacji  Blik. W tym celu, wystarczy wykonać pięć prostych kroków:

 1. Wybierz opcję wypłaty gotówki Blik na ekranie bankomatu.
 2. Wprowadź kwotę wypłaty.
 3. Uruchom aplikację Blik na swoim telefonie komórkowym.
 4. Wprowadź kod Blik (6 cyfr) w bankomacie.
 5. Potwierdź transakcję na swoim telefonie poprzez wpisanie kodu PIN.

Niestety, nie we wszystkich bankomatach wypłata Blik jest w pełni darmowa. Uważaj na dodatkowe koszta z tym związane oraz możliwe potrącenia. Jeśli nie jesteś pewny, czy w ramach swojego rachunku posiadasz darmowe wypłaty Blikiem, skontaktuj się z doradcą swojego banku i wypytaj go o szczegóły!