Jak się płaci telefonem? Najpopularniejsze metody

Jak się płaci telefonem? Najpopularniejsze metody

W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze metody jak płacić telefonem. Płatności możemy dokonywać w końcu nie tylko za pomocą kart płatniczych. Coraz popularniejszymi metodami płatności staje się dokonywanie transakcji za pomocą zegarków, a rekordy popularności biją transakcje dokonywane za pomocą telefonu komórkowego. Są one niezwykle proste i nie wymagają od nas zabierania ze sobą portfela z kartą lub gotówką.

Jak się płaci telefonem? Popularną metodą jest BLIK

Jedną z najpopularniejszych metod dokonywania transakcji za pomocą telefonu komórkowego jest użycie polskiego systemu płatności BLIK. Ta niezwykle prosta i intuicyjna aplikacja pozwala na dokonanie płatności bez konieczności posiadania przy sobie karty płatniczej. A to nie koniec zalet BLIKA, możemy za jego pomocą (i dalej bez karty!) wpłacić lub wypłacić pieniądze z bankomatu, dokonywać transakcji przez internet lub zrobić przelew na numer telefonu.

Aby płacić telefonem przez BLIK, wystarczy posiadać dostęp do internetu w telefonie. W celu dokonania płatności wystarczy zalogować się do aplikacji banku i wygenerować kod składający się z 6 cyfr i wpisać w terminalu, a następnie zatwierdzić transakcję w aplikacji. Obecnie ta metoda płatności obsługiwana jest przez banki takie jak:

 • ING Bank Śląski,
 • Santander Bank,
 • Alior Bank,
 • Bank Millennium,
 • mBank,
 • PKO BP,
 • Pekao
 • Getin Bank,
 • BNP Paribas,
  Credit Agricole.

Płacić można także telefonem z NFC

Istnieje również możliwość płacenia telefonem zbliżeniowo. Sam proces jest jednak bardziej wymagający niż w przypadku płatności BLIK. Konieczne jest posiadanie telefonu komórkowego z odpowiednią wersją systemu operacyjnego oraz funkcją NFC. Na szczęście ta dostępna jest w zdecydowanej większości nowych telefonów.

Moduł NFC jest technologią, która umożliwia sparowanie dwóch urządzeń na odległość do 20 centymetrów. Aby z niej skorzystać, konieczne jest zalogowanie się do aplikacji naszego banku oraz utworzenie wirtualnej karty w Google Pay lub Apple Pay, która powiązana jest z kontem bankowym. Po wykonaniu tych kroków, wystarczy już tylko włączyć funkcję NFC, a płatności będziemy mogli dokonywać poprzez zbliżenie telefonu do terminala płatniczego!

Sprawdź też etui na telefon i karty

Nie wszystkie metody płatności komórką wymagają od nas użycia nowoczesnych technologii i dostępu do internetu. Kolejnym z proponowanych przez nas rozwiązań, idealnym dla wielbicieli tradycyjnych płatności kartą płatniczą, jest zakup etui, które pomieści nie tylko telefon, ale też kartę płatniczą. Trzeba jednak przyznać, że jest to metoda nieco partyzancka. Dzięki niej sprawimy wrażenie, że płacimy telefonem nawet bez NFC.

Dobrze dopasowane i nowoczesne etui z miejscem na kartę bankową pozwoli na posiadanie karty płatniczej zawsze przy sobie, tuż obok telefonu. Dokonanie płatności takim etui jest niezwykle proste. Wystarczy przyłożyć nasz pokrowiec wraz z telefonem do terminala, który zczyta dane w celu dokonania płatności. W praktyce wyglądać będzie to tak, jakbyśmy płacili za pomocą zbliżenia telefonu, mając przy tym pewność, że nikt nie widzi danych wrażliwych, takich jak numer karty, widniejący na niej podpis czy kod CVV/CVC.