Karty wirtualne – jak korzystać z cyfrowych portfeli?

Dynamiczny rozwój technologii bankowych pozwala na skorzystanie z coraz liczniejszych form płatności bezdotykowych w sklepach. Wybór nie ogranicza się już wyłącznie do płatności kartą fizyczną lub gotówką. Coraz więcej metod pozwala na płatność bez wychodzenia z domu. Istnieją również takie, które nie wymagają nawet posiadania fizycznej karty płatniczej! Ten artykuł będzie właśnie o nich, pod lupę wzięte zostaną karty wirtualne. Czym są wirtualne karty płatnicze, gdzie można taką wyrobić, jak zapłacić nimi w sklepach stacjonarnych czy online? Zapraszamy do lektury naszego poradnika odnośnie do kart wirtualnych!

Czym są wirtualne karty płatnicze?

Najkrócej pisząc, kartą wirtualną nazywamy środek płatniczy, która nie posiada swojego fizycznego odpowiednika. Taką kartą płatniczą można płacić przez internet, ale też stacjonarnie. Dane wirtualnej karty zapamiętywane są wyłącznie w twoim telefonie. Co więcej, te instrumenty płatnicze mogą być przechowywane w wirtualnych portfelach – służą do tego aplikacje Apple Pay dla systemów iOS oraz Google Pay dla telefonów z androidem.

Wirtualna karta płatnicza posiada wszystkie elementy tradycyjnej karty. Zawiera imię i nazwisko właściciela, numer karty, datę ważności oraz kod CVC2/CVV2. Uważa się, iż jest zdecydowanie bezpieczniejszym środkiem płatności niż karta fizyczna. Nie można jej zgubić oraz nie może zostać skradziona z portfela, a dostęp do niej ma wyłącznie właściciel smartfona. Dodatkowo nie musimy jej mieć przy sobie, żeby sprawdzić kod CVV, co czasami może uniemożliwić opłacenie zakupów.

Gdzie wyrobić wirtualną kartę płatniczą?

Wirtualna karta płatnicza może być wydana w placówce dowolnego banku, często nawet jeśli nie posiadasz aktualnie w nim rachunku bankowego! Z ofertą wirtualnych kart płatniczych wychodzą również instytucje pozabankowe, oferujące produkty takie jak karty:

  • Revolut;
  • Curve;
  • iCard;
  • Twisto;
  • Transferwise;
  • Paysafecard;
  • Igoria Trade;
  • Di Pocket;
  • Zen.

W przypadku niektórych z powyższych propozycji, operator karty wirtualnej umożliwia, często za symboliczną opłatą i pokryciem kosztów przesyłki, wydanie karty fizycznej. Karty te mogą być dodane do wirtualnych portfeli, co umożliwia płatności smartfonem lub zegarkiem. Czasami uda nam się również wpłacić na nie pieniądze wpłatomatem.

Jak płacić wirtualną kartą płatniczą w sklepach stacjonarnych?

Dokonywanie płatności wirtualną kartą płatniczą w sklepach stacjonarnych to typowa płatność telefonem lub smartwatchem. Konieczne jest włączenie aplikacji powiązanej z kartą lub uruchomienie jednego z wyżej wymienionych portfeli wirtualnych. Kolejnym krokiem jest wybór karty, którą chcemy dokonać płatności i przyłożenie telefonu lub zegarka do terminala płatniczego. W przypadku większych kwot konieczne może być potwierdzenie transakcji na smartfonie.

Co więcej, wirtualne karty płatnicze pozwalają nawet na wypłatę gotówki z bankomatów. Do grona banków współpracujących z Planet Cash dołączył niedawno fintech ZEN, dzięki czemu jego klienci nie są ograniczeni do płatności bezgotówkowych!

Jak płacić wirtualną kartą płatniczą online?

Transakcja wirtualną kartą płatniczą online niczym nie różni się od transakcji dokonywanych plastikową wersją karty. Wszystkie dane o wirtualnej karcie płatniczej znajdziesz w aplikacji banku lub wirtualnym portfelu. Po wybraniu odpowiedniej formy płatności, należy podać imię i nazwisko właściciela karty, numer karty, datę jej ważności oraz kod zabezpieczający CVC2/CVV2. Kolejnym krokiem będzie potwierdzenie transakcji w aplikacji w której znajduje się wirtualna karta płatnicza.