Czy można płacić telefonem bez NFC?

Czy można płacić telefonem bez NFC?

Płatności bez użycia karty fizycznej stają się coraz bardziej popularne. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez możliwości płatności zegarkiem czy smartfonem. Jednak nie każdy telefon jest przystosowany do wykonywania transakcji bezdotykowych kartą, do czego niezbędna jest funkcja NFC. Czy można płacić telefonem bez NFC? Czym jest BLIK i jakie są alternatywy do płacenia bez NFC? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Do jakich płatności telefonem potrzebne jest NFC?

NFC, czyli z angielskiego near-field communication, jest technologią, która pozwala na bezprzewodową wymianę danych i ich udostępnienie z odległości do 20 centymetrów. Głównym i najczęstszym zastosowaniem technologii NFC jest dokonywanie płatności bez użycia karty fizycznej. Na co dzień w sklepach obserwujemy, jak ktoś po prostu płaci telefonem, przykładając smartfon do terminala. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii NFC w aplikacjach bankowych lub Apple Pay czy Google

Funkcja NFC pozwala również na przesyłanie danych pomiędzy dwoma urządzeniami, w tym dwoma telefonami, na podobnej zasadzie jak IrDA czy Bluetooth. Pozwala on również na parowanie i połączenie telefonu z głośnikami czy słuchawkami.

Czy do płatności BLIK potrzebne jest NFC?

Płatność BLIK nie wymaga wykorzystania technologii NFC w celu dokonania płatności. Aby zapłacić BLIK, potrzebna jest wyłącznie aplikacja twojego banku. Należy wprowadzić 4-cyfrowy kod BLIK z aplikacji, a następnie zaakceptować w niej transakcję. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą ze sobą nosić fizycznej karty płatniczej, a cenią sobie wygodę i płatności bezdotykowe.

Alternatywy dla BLIKA do płacenia bez NFC

BLIK nie jest jedynym sposobem płatności, który umożliwia płatności bez NFC. Z rozwiązaniem dla posiadaczy starszych modeli telefonów śpieszą banki. Świetnym przykładem może być aplikacja banku Pekao, PeoPay czy dedykowana dla klientów banku PKO BP program IKO. Zapewniają one dostęp do wszystkiego, co związane jest z naszym rachunkiem bankowym, w tym płatności kartą czy BLIK.

Do niedawna kolejną z alternatyw był system iKasa, wprowadzony przez Alior Bank i Getin Bank. Pozwalał na dokonywanie płatności chociażby w sieci sklepów Biedronka. Nie przetrwał jednak próby czasu.

Nie masz NFC? Pomoże naklejka do płatności zbliżeniowych

Fanom gadżetów technologicznych, których telefonu nie posiadają systemu NFC, na pewno spodoba się naklejka do płacenia zbliżeniowego. Pozwala korzystać z funkcjonalności systemu NFC na smartfonie, który owej funkcji nie posiada. Wystarczy przykleić ją do tylnej klapy telefonu i gotowe!

Aby zdobyć taką naklejkę, należy skontaktować się ze swoim bankiem lub znaleźć odpowiednią funkcję w jego aplikacji internetowej. Co więcej, w większości przypadków takie rozwiązanie jest bezpłatne! W taki prosty sposób możemy cieszyć się funkcją NFC w telefonie, de facto nie posiadając w nim tej funkcji.