Jak sprawdzić kod CVV bez karty?

Jak sprawdzić kod CVV bez karty?

Na tylnej stronie każdej karty płatniczej VISA znajduje się specjalny kod CVV, a w przypadku plastików od Mastercard mamy do czynienia z kodem CVC. Jego podanie wymagane jest przy realizacji rozmaitych operacji bezgotówkowych środków płatniczych. Jedne osoby mogą ten kod pamiętać, inne muszą sprawdzić i sobie przypomnieć. Czy da się jednak sprawdzić kod CVV bez karty? Istnieje tylko jeden przypadek, w którym da się to zrobić.

Gdzie sprawdzić kod CVC/CVV?

Na kod CVC/CVV (z języka angielskiego Card Verification Value) składają się zaledwie trzy cyfry. Ich zapamiętanie jest bardzo proste, jeżeli stosunkowo często wykonujemy transakcje drogą elektroniczną i używamy bezgotówkowych środków płatniczych.

Kod CVV znajduje się on na tylnej stronie każdej karty płatniczej wyprodukowanej przez firmę VISA, zaraz obok miejsca na podpisanie karty płatniczej. Inni wydawcy także posiadają podobnego rodzaju kody. Przykładowo na plastiku od firmy MasterCard znajdziemy kod CVC (z języka angielskiego Card Validation Code), w przypadku American Express natomiast będzie to CID (z ang. Card Identifaction Number).

W kod CVV/CVC wyposażone są wszystkie karty płatnicze — debetowe, kredytowe i inne, umożliwiające dokonywanie płatności w internecie. Nie jest przy tym wymagane użycie terminala płatniczego. Dodatkowe potwierdzanie transakcji będzie potrzebne wyłącznie w sytuacji, gdy ustawi się w bankowości elektronicznej usługę 3D Secure. Stanowi ona podstawowy środek bezpieczeństwa w przypadku kart płatniczych.

Jak sprawdzić kod CVV/CVC bez karty?

Gdy podczas dokonywania transakcji drogą elektroniczną zostaniemy poproszeni o wpisanie kodu CVV/CVC, który pomaga w weryfikacji tożsamości właściciela, to sięgamy po kartę i sprawdzamy trzy cyfry zapisane na jej tylnej stronie. Może dojść jednak do takiej sytuacji, w której pojawi się wymóg wpisania kodu, lecz nie będziemy mieć karty. Czy istnieje jakieś rozwiązanie takiego kłopotu?

Niestety, ze względów bezpieczeństwa kodu CVV/CVC nie da się sprawdzić bez karty. Jeżeli ta uległa uszkodzeniu, kod na starej karcie płatniczej się wytarł albo po prostu nie mamy jej fizycznie w ręku — nie zapłacimy przez internet za pomocą karty. Nic nie da kontakt z bankiem, potrzebne będzie wyrobienie nowego plastiku, co w wielu przypadkach może kosztować od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych.

Od tej zasady istnieje wyjątek dotyczący kart wirtualnych. Przykładowo, jeżeli dany klient banku posiada kartę Mastercard Mobilną, to kod będzie mógł sprawdzić w aplikacji mobilnej. W przypadku posiadania eKarty Wirtualnej mBanku sprawdzenie kodu będzie możliwe po otworzeniu zarówno aplikacji mobilnej, jak i serwisu transakcyjnego.

Czy da się płacić kartą przez internet bez kodu?

Podczas dokonywania transakcji w Internecie przy jej finalizacji należy podać rozmaite dane z awersu karty oraz jej tyłu: 16-cyfrowy numer karty, datę ważności karty, imię i nazwisko, a w niektórych przypadkach nawet adres właściciela. Wreszcie jest też zabezpieczający kod CVV/CVC. Nie można go zmienić. Nie jest również przez nikogo wpisywany na karcie ręcznie, lecz zostaje fizycznie nadrukowany.

Koc CVV/CVC wprowadzono po to, aby skutecznie chronił nasze środki przed oszustami oraz umożliwiał weryfikację autentyczności karty płatniczej. Standardowa płatność kartą będzie więc bez niego niemożliwa ze względów bezpieczeństwa. Płacenie kartą przez internet jest bezpieczne, ale niektórzy zabezpieczają swoje środki poprzez skorzystanie z alternatywnych metod.

Alternatywy dla płatności kartą przez internet

Zamiast fizycznych, plastikowych kart, można skorzystać z kart wirtualnych. Działają na podobnej zasadzie, lecz koszt ich produkcji jest zerowy, ponieważ fizycznie nie powstają, a dostęp do informacji jest możliwy wyłącznie przy użyciu specjalnej aplikacji. Generacja karty wirtualnej nie jest skomplikowanym procesem, a po jego zakończeniu równie szybko otrzymujemy wirtualną kartę. Jej dane mogą posłużyć do realizacji transakcji online lub za pomocą telefonu komórkowego. W ofercie jest także opcja połączenia wirtualnej karty z serwisami Apple Pay lub Google Pay, co pozwoli na dokonywanie płatności zbliżeniowo przy użyciu telefonu.

Jeżeli nie mamy fizycznego dostępu do karty i brakuje nam czasu na wyrobienie karty wirtualnej, powinniśmy skorzystać po prostu z innych metod płatności. Będzie to niemożliwe wyłącznie w przypadku korzystania z zagranicznych usług internetowych, gdzie podanie numeru karty i kodu bywa jedyną metodą płatności. Polskie sklepy pozwalają zazwyczaj na skorzystanie z systemu szybkich płatności takich jak Blue Media czy Przelewy24, a coraz trudniej znaleźć miejsce, gdzie nie dałoby się zapłacić blikiem.