Awers i rewers to słowa, które wciąż sprawiają wielu osobom problem. Używa się ich w kontekście przedmiotów dwustronnych, którymi w świecie finansów mogą być banknoty, monety czy karty płatnicze. Która strona to awers karty płatniczej? Co się na nim znajduje? Wyklarujmy to raz na zawsze.
Co to jest awers i rewers?
Awers i rewers to pochodzące od łacińskich słów aversus oraz reversus oznaczenia dwóch różnych stron jednego przedmiotu. Najczęściej używało się tych terminów w odniesieniu do numizmatów, dlatego nie dziwi ich wykorzystanie do innego rodzaju środków płatniczych. Kiedy coraz rzadziej wyjmuje się z portfela monety i banknoty, częściej można mieć do czynienia z rewersem i awersem karty płatniczej. Która strona jest która?
- Awers – to główna strona, czyli przód karty płatniczej.
- Rewers – plecy karty płatniczej, jej tylna strona.
O ile mówiąc o awersie nie wprowadzimy nikogo w błąd, tak należy uważać z nadużywaniem terminu rewers. W świecie bankowości termin ten ma jednak dwa znaczenia, ponieważ określa się tak również dokument poświadczający istnienie długu. Mówi się wówczas o rewersie dłużnym. Chociaż kontekst wypowiedzi zazwyczaj jasno wskazuje, który rewers ma na myśli nadawca komunikatu, warto o tym pamiętać.
Co znajduje się na awersie karty płatniczej?
Awers karty płatniczej zazwyczaj zawiera następujące elementy:
- nazwa i logo banku,
- nazwa i logo operatora kart płatniczych,
- imię i nazwisko posiadacza karty,
- numer karty płatniczej,
- data ważności karty,
- chip (mikroprocesor),
- układ elektroniczny do płatności zbliżeniowych.
Nie ma jednak zasady, która mówi, że właśnie tak wyglądać powinny wszystkie karty płatnicze. Chociaż do najgorętszych trendów należy dziś płacenie w sklepach telefonem czy ewentualnie smartwatchem, nowinki pojawiają się również w obszarze designu kart. Credit Agricole wprowadziło w 2021 roku ekologiczną kartę debetową, w której większość tych elementów przesunięta została na rewers. Trafiły tam przede wszystkim numer karty, data jej ważności oraz imię i nazwisko posiadacza.
Do czego potrzebne są informacje z awersu karty?
Nowinka wprowadzona na rynek przez Credit Agricole, oferowana obecnie wszystkim osobom zakładającym konta osobiste w tym banku, nie będzie miała większego przełożenia na praktykę. Pozwoli jednak na lepszą widoczność personalizowanej grafiki, która stanowi w CA jeden z wabików na klientów lubiących dodatki kosmetyczne. Chociaż dla wielu osób może być to nieistotny dodatek, są i tacy, którzy lubią mieć własną grafikę na karcie i prezentować ją z dumą podczas płacenia.
Inny pomniejszy plus takiego rozwiązania też związany jest z płaceniem, tyle że dokonywanym zazwyczaj w domu, ponieważ dzięki przeniesieniu części danych na rewers nieco wygodniej będzie wykonywać płatności przez internet. Właśnie do nich potrzebne są informacje z awersu karty płatniczej. Nie musimy więc przewracać karty ze strony na stronę podczas podawania jej danych, bo obok podpisu karty płatniczej znajdziemy wszystkie informacje niezbędne do wykonania płatności, czyli datę ważności, numer oraz kod CVV/CVC.