Co zrobić ze starą kartą płatniczą?

Co zrobić ze starą kartą płatniczą?

Oczywistym jest, iż usługi związane z sektorem bankowym przeżywają niesamowity rozwój i są jednym z sektorów, który rozwija się z największą dynamiką. Kto z nas nie posiada karty płatniczej lub nie korzysta z innej formy płatności bezgotówkowych? Co istotne, każda z kart posiada swoją datę ważności po upływie której korzystanie z niej nie będzie możliwe. Co zrobić ze starą kartą płatniczą i gdzie zwrócić się po nową kartę? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Kiedy należy wymienić kartę płatniczą?

Istnieje wiele sytuacji, w których wymiana karty płatniczej może okazać się konieczna. Są to nie tylko sytuacje, kiedy ona wygasa, ale również te losowe, które zazwyczaj dzieją się przypadkiem. Sytuacje w których należy wymienić kartę płatniczą to:

  • Utrata ważności karty płatniczej – zdecydowana większość banków wydaje karty ważne na okres od 3 do 5 lat.
  • Uszkodzenie karty płatniczej.
  • Zgubienie karty płatniczej. W przypadku zgubienia karty płatniczej skontaktuj się jak najszybciej z placówką swojego banku i ją zablokuj, aby uniknąć jej nieautoryzowanego wykorzystania.
  • Kradzież karty płatniczej. Taki fakt należy jak najszybciej zgłosić na policję, a samą kartę zablokować w banku.

Co zrobić z uszkodzoną lub przeterminowaną karta płatniczą?

Zdecydowana większość banków automatycznie przekazuje klientom informacji o dobiegającym terminie ważności karty płatniczej. Jeśli jednak nie otrzymamy takiej wiadomości, a zauważymy, że nasza karta jest przeterminowana, taki fakt należy jak najszybciej zgłosić w najbliższej placówce. Nowa karta do konta zostanie wydana w możliwie jak najszybszym terminie.

Postępowanie w przypadku uszkodzenia karty płatniczej jest podobne. Taki fakt należy jak najszybciej zgłosić na infolinię banku lub w oddziale w celu wyrobienia nowej karty. Niestety, część instytucji bankowych pobiera opłatę za wydanie nowej karty w przypadku jej uszkodzenia przez użytkownika.

Jak zniszczyć starą kartę płatniczą?

Utylizacja karty, która nie nadaje się już do użytku powinna odbyć się poprzez pocięcie jej nożem lub nożyczkami na jak najmniejsze elementy. Kawałki te można później wrzucić do śmietnika lub spuścić w toalecie. Będzie to najbezpieczniejszy sposób na to, aby nasze dane osobowe nie dostały się przypadkiem w niepowołane ręce. Koniecznie pamiętaj o tym, aby jak najdokładniej zniszczyć chip i pasek magnetyczny karty!

Gdzie zwrócić się po nową kartę płatniczą?

Stosowny wniosek o wydanie nowej karty płatniczej należy złożyć w placówce swojego banku. Wielu usługodawców umożliwia również zamówienie nowej karty z poziomu aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej banku. W tym celu konieczne będzie zalogowanie się do niej oraz podanie adresu do wysyłki.

Pamiętaj, iż każdą nową kartę płatniczą należy aktywować. Aby to zrobić, trzeba skorzystać z opcji “aktywuj kartę” na stronie internetowej banku, która widoczna będzie po zalogowaniu się oraz wyboru stosownej zakładki z kartami płatniczymi. Przed wyjściem z domu warto wziąć też do ręki marker, żeby nie płacić niepodpisaną kartą płatniczą. Płatności zbliżeniowe zostaną włączone automatycznie po dokonaniu jednej transakcji z użyciem kodu PIN.