Czy płacenie kartą przez internet jest bezpieczne?

Czy płacenie kartą przez internet jest bezpieczne?

Polacy coraz częściej dokonują zakupów bez wychodzenia z domu. Portale takie jak Allegro, Zalando czy sklepy internetowe popularnych marek cieszą się coraz większą popularnością. I nic dziwnego, za zakupami online przemawia nie tylko wygoda transakcji, oszczędność czasu, ale i też bezpieczeństwo; każda transakcja płatnicza kartą przez internet jest szyfrowana. W teorii wydaje się to rozwiązanie idealne. Czy istnieją jakieś minusy transakcji online? Czy płacenie kartą przez internet jest w pełni bezpieczne? Jakie są zasady bezpieczeństwa z tym związane? Jak unikać popularnych oszustw związanych z płatnością kartą przez internet? Na te pytania odpowiemy w tym artykule, zapraszamy do lektury.

Czy bezpiecznie jest płacić kartą przez internet?

Płatność kartą przez internet jest stosunkowo prostym, wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, które pozwala na dokonanie zakupów w mgnieniu oka, bez konieczności wychodzenia z domu. Warto również wspomnieć o możliwości szybkiego opłacenia podatków, rachunków czy usług abonamentowych.

Płatności kartą przez internet, jeśli stosujemy się do zasad bezpieczeństwa, są w pełni bezpieczne. Każda z transakcji jest szyfrowana, a możliwość korzystania z dwuetapowej weryfikacji klienta (czyli wymóg potwierdzenia transakcji za pomocą kodu PIN, tokena, kodu SMS czy wcześniej ustalonego hasła) zapewnia maksimum bezpieczeństwa.

Czemu zatem wciąż słyszy się o ludziach oszukanych przy pomocy elektronicznych środków płatności? Niestety, złodzieje przystosowują się wciąż do nowych zabezpieczeń i znajdują sposoby, aby skorzystać na nieuwadze konsumentów. O ile nie są w stanie obejść zabezpieczeń bankowych, tak z łatwością przychodzi im naciąganie pojedynczych osób. Dlatego za bezpieczeństwo płatności kartą musimy nauczyć się odpowiadać również sami.

Płacenie kartą przez internet — zasady bezpieczeństwa

Płacąc kartą przez internet, musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które uniemożliwiają złodziejom sprawienie, że pieniądze wyparują z naszego konta. Aby nie stracić środków trzymanych na rachunku bankowym, należy pamiętać o podstawowych regułach:

  • Skorzystanie z ofert banku w zakresie dwuetapowej weryfikacji klienta. Żadna transakcja kartą nie zostanie zaakceptowana przed wpisaniem wcześniej ustalonego przez klienta kodu PIN/kodu SMS czy hasła.
    Ustawienie zabezpieczenia 3-D Secure, które dodatkowo wspomoże dwuetapową weryfikację.
  • Nie udostępniaj żadnych danych znajdujących się na twojej karcie płatniczej innym. Dotyczy to przede wszystkim kodu CVC/CVV, który powinien być wpisywany tylko w zaufanych formularzach, bezpośrednio na stronach internetowych sprzedawcy (nigdy w linku wysyłanym przez sprzedawcę za pomocą komunikatorów internetowych lub wiadomościach prywatnych na platformach sprzedażowych).
  • Nie klikaj w żadne podejrzane linki, które trafią do ciebie w mailach lub wiadomościach SMS. Banki nie rozsyłają w ten sposób informacji o wymaganych płatnościach. Nie robią tego również platformy sprzedażowe ani sklepy internetowe.
  • Zapisz numery 800 302 302 oraz 81 535 60 60. Możesz pod nimi zastrzec swoją kartę w dowolnym momencie, infolinie są czynne 24 godziny na dobę. Kiedy tylko podejrzewasz, że dane z awersu karty płatniczej lub jej rewersu wpadły w niepowołane ręce, nie wahaj się zadzwonić pod ten numer. To nic nie kosztuje!

Popularne oszustwa związane z płaceniem kartą przez internet

Najczęstszą z przyczyn nieautoryzowanego korzystania z karty przez osoby trzecie jest padnięcie ofiarą oszusta internetowego. Niestety, z biegiem czasu powstaje coraz więcej metod, które mają na celu zdobycie danych kart płatniczych. Do najpopularniejszych sposobów na tak zwany phishing należą:

  • Metoda na OLX — po wyrażeniu chęci kupna lub sprzedaży przedmiotu otrzymujemy wiadomość od kupującego lub sprzedającego z linkiem do płatności. Pod żadnym pozorem w niego nie klikaj, chodzi wyłącznie o zdobycie danych twojej karty.
  • Wysyłanie wiadomość mailowych oraz SMS z linkami, po wejściu na które musimy podać dane karty płatniczej. Banki i sklepy internetowe ich nie rozsyłają!
  • Wysyłanie linków z wiadomościami, które obiecują szybkie zdobycie dużych pieniędzy po zapoznaniu się z treścią wiadomości. To oczywisty scam.
  • Dokonanie zakupów na stronach fałszywych sklepów internetowych. Przed transakcją zawsze warto upewnić się, że platforma sprzedażowa faktycznie istnieje. Wystarczy wpisać jej nazwę w Google.
  • Wiadomości proszące o zalogowanie się do twojego banku przez podane w nich linki.