Dzieci, które rozpoczęły wcześnie edukację finansową, mogą zadawać sobie istotne pytanie – od którego roku życia można mieć kartę płatniczą. Chociaż standardowo dostępne są one z kontem od 13 roku życia, wcześniej korzystać można ze specjalnych produktów bankowych dla dzieci. W tej roli sprawdzą się także dowolne karty przedpłacone (prepaid).
Standardowa karta płatnicza od 13 roku życia
Zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego, młodociany nabywa prawo do zawierania umów za zgodą rodzica po ukończeniu 13 roku życia. Od tego momentu bez przeszkód posiadać może kartę płatniczą. Otrzyma ją od banku w momencie, gdy założy konto dla nastolatka. W tym celu udać będzie musiał się z rodzicem do oddziału stacjonarnego banku, którego kartą płatniczą chciałby dokonywać transakcji.
Korzystając z karty płatniczej od 13 roku życia, nie ma się żadnych ograniczeń w związku z transakcjami przy jej pomocy. Z łatwością można używać jej zamiennie z płaceniem telefonem. Jedyną przeszkodę stanowić może limit płatności, który ustawia się w bankowości elektronicznej. Do 18 roku życia dostęp do informacji na temat transakcji kartą mają jednak rodzice.
Poniżej 13 roku życia dostępne są produkty finansowe dla dzieci
Co ciekawe, nawet nie mając żadnej zdolności do podpisywania umów, można mieć kartę płatniczą. Umożliwiają to produkty finansowe banków przeznaczone dla dzieci, często noszące miano kont junior. Dzięki takiej karcie młodsze dziecko może zapłacić w sklepie za drobne zakupy, a rodzic nie musi obawiać się o wręczanie mu gotówki albo zniknięcie większych środków z własnego konta. Po prostu w razie potrzeby przelewają tyle, ile potrzeba.
Jak działają karty płatnicze dla dzieci poniżej 13 roku życia? Rodzice proszą bank o wyrobienie karty, która podpięta jest pod subkonto będące elektroniczną portmonetką. Taki produkt nosi często specjalną nazwę, w Pekao oferowany jest na przykład pod nazwą PeoPay Kids. W innych bankach dzieci liczyć mogą na specjalne bonusy. mBank proponuje na przykład wiele kolorowych wzorów kart.
Niezależnie od wieku zadziała karta płatnicza przedpłacona (prepaid)
Jeżeli rodzice nie chcą wyrabiać dziecku karty płatniczej do korzystania na co dzień, w szczególnych sytuacjach mogą skorzystać z kart przedpłaconych (prepaid). Przydatne są szczególnie w przypadku wycieczek szkolnych, zastępując nieporęczną gotówkę. Dodatkowo w nieprzewidzianej sytuacji imienną kartę prepaid można doładować przelewem, podczas gdy dostarczenie gotówki nie jest tak proste. W przypadku kradzieży takiej karty płatniczej łatwo ją zablokować, a pozostałe środki przypisać do innego rachunku. Tymczasem gotówka po prostu zniknie.
Jak uzyskać kartę przedpłaconą? Po prepaid ze znaczkiem Visa lub Mastercard należy udać się do dowolnego banku. Taka karta wyrabiana jest na dowód, a pracownicy instytucji nie sprawdzają historii kredytowej ani innych danych finansowych. Niestety, na chwilę obecną praktycznie niemożliwe jest uzyskanie anonimowej karty prepaid. Tego typu produkty były używane w celach przestępczych i pozwalały unikać komorników. Ze względu na drobny charakter zakupów, dziecko nie potrzebuje jednak anonimowości.