Karta płatnicza to jeden z regularnie obecnych w codziennym życiu wielu obywateli przedmiotów. Służy do płacenia za nabyte towary oraz usługi, a także pobierania gotówki z bankomatów. Jest również przedmiotem przypisanym do konkretnej osoby. Świadczy o tym m.in. uobecniony na jego odwrotnej stronie podpis właściciela.
Po co jest podpis na karcie płatniczej?
Projekt zdecydowanej większości kart płatniczych zakłada wyznaczenie pustego pola na podpis właściciela. Tuż po otrzymaniu plastikowego, prostokątnego przedmiotu, umożliwiającego dokonywanie transakcji, zanim jeszcze przystąpimy do aktywnego posługiwania się nim, jedną z pierwszych czynności, którą należy wykonać, jest złożenie własnoręcznego podpisu. Choć w praktyce patrzy się zazwyczaj wyłącznie na awers karty płatniczej, teoretycznie sprzedawca może także zobaczyć jej tył.
Podstawowy cel takiego działania stanowią oczywiście kwestie bezpieczeństwa i poświadczenie tego, że jesteśmy właścicielami karty. Pozostawienie pustego pola ułatwi sprawę potencjalnemu złodziejowi, a przecież sytuacje kradzieży się zdarzają, i to nierzadko. Wystarczy, że osoba, która dopuściła się grabieży, złoży na karcie swój podpis, dzięki czemu będzie mogła zacząć z niej swobodnie korzystać. Żaden sprzedawca, u której złodziej spróbuje zapłacić za dane towary, nie podda w wątpliwość tego, czy karta należy do niego.
Dodatkowo podpisanie jej naszym nazwiskiem ułatwi płacenie naszym dzieciom, które nie mogą mieć jeszcze karty płatniczej, a chcemy wysłać je na drobne zakupy do pobliskiego sklepu. Skontrolowanie nazwiska przez sprzedawcę sprawi, że nie będzie on miał wątpliwości, że to rodzic dał kartę swojemu dziecku.
Czym podpisać kartę płatniczą?
W ciągu pojedynczego dnia karta może znajdować się w użyciu nawet kilka razy. Już samo wyjmowanie i ponowne wkładanie jej do przegródki w portfelu może narażać złożony przez właściciela podpis na relatywnie szybkie starcie się czy rozmazanie. Dotyczy to zwłaszcza starej karty płatniczej. Dlatego przy podpisywaniu karty nie warto używać długopisu czy cienkopisu.
Zdecydowanie lepsze rozwiązanie stanowi woodoporny flamaster, marker czy mazak, stosowany powszechnie na przykład przy podpisywaniu płyt CD-R. Nie zaszkodzi również operować kartą ostrożnie i wykazać o nią zwyczajną troskę, nawet jeżeli przy regularnym i częstym korzystaniu bardzo łatwo o tym zapomnieć. Postarajmy się przy tym nie zamazać ani nie uszkodzić kodu CVV/CVC, którego nie da się sprawdzić inaczej niż na samej karcie.
Podpis na karcie płatniczej – zasady
Podpis na karcie musi być taki sam, jaki widnieje na umowie z bankiem. Należy go złożyć w specjalnie wyznaczonym na rewersie miejscu, obok trzycyfrowego kodu CVV. Niektóre firmy nie wymagają podpisywania, o czym najlepiej się przekonać po zapoznaniu się z regulaminem danego banku. Na pewno znajdziemy w nim informację o konieczności podpisania karty lub jej braku.
Na samej karcie także możemy trafić na taki komunikat. Przykładowo na kartach VISA wydawanych przez Bank Millennium umieszczono informację “Karta bez podpisu jest nieważna”. Oczywiście podpis musi być czytelny i najlepiej, aby został napisany większym rozmiarem liter. Niech osoba sprawdzająca, czy karta faktycznie należy do nas, nie miała utrudnionego zadania i tym samym nie podawała niczego w wątpliwość.
Nie możesz podpisać karty? Spróbuj płatności cyfrowych
Karty elektroniczne już u wielu osób zastąpiły płacenie gotówką w formie fizycznej. Czy stanowią jedyną alternatywę dla papierowych pieniędzy? Oczywiście, że nie, a kolejnym sposobem na płacenie za nabyte towary jest korzystanie z aplikacji mobilnych, z którymi możemy powiązać nasze karty. Należy je podpiąć do cyfrowych portfeli takich systemów płatności mobilnych jak Google Play czy Apple Pay. Funkcjonują one na bazie technologii HCE i służą do dokonywania transakcji zbliżeniowych telefonem w taki sam sposób, jak czynimy to przy użyciu standardowej karty debetowej albo kredytowej.
Do danej usługi można podpiąć nawet kilka kart, ale wymogiem jest zaznaczenie domyślnej, którą będziemy dokonywać płatności. Do systemu płatności mobilnych wprowadzamy dane z karty. W wielu nowoczesnych modelach telefonu zamiast ręcznego wpisywania numeru naszego plastikowego środka płatności, wystarczy zrobić i przesłać jego zdjęcie, a następnie uzupełnić dane o datę ważności karty oraz kod CVC/CVV. Weryfikacja podanych informacji nastąpi poprzez podanie kodu SMS, który otrzymamy od naszego banku.