Jak płacić kartą płatniczą przez internet?

Jak płacić kartą płatniczą przez internet?

Ciężko jest sobie wyobrazić, aby w dwudziestym pierwszym wieku grono osób nieposiadających karty płatniczej było szerokie. Ze względu na wygodę, bezpieczeństwo transakcji oraz znakomitą infrastrukturę w tym obszarze, coraz więcej Polaków odchodzi od gotówki i dokonuje płatności za pomocą kart płatniczych. Nic dziwnego, dokonywanie płatności bezgotówkowych nigdy nie było tak proste. Kartą, w tym tą wirtualną, możemy płacić nie tylko w sklepach stacjonarnych ale i online, bez wychodzenia z domu. W tym artykule opiszemy proces płatności kartą przez internet krok po kroku, opiszemy jak dokonywać nią opłat za subskrypcje i abonamenty oraz przedstawimy najpopularniejsze aplikacje-portfele dla kart płatniczych.

Jak zapłacić kartą przez internet krok po kroku?

Płatność kartą przez internet jest stosunkowo prostym procesem. Pierwszym krokiem będzie zakup wybranego przedmiotu oraz wybór metody płatności kartą płatniczą, co doprowadzi do przekierowania kupującego na stronę na której zapłaci za towar. Jest to proces całkowicie bezpieczny, wszystkie dane są szyfrowane, wymagana jest również podwójna weryfikacja kupującego.

Po wyborze metody płatności kartą płatniczą, należy podać jej dane w wyskakującym okienku; imię i nazwisko posiadacza karty, numer karty płatniczej, jej datę ważności oraz znajdujący się zazwyczaj na odwrocie karty trzycyfrowy kod CVC lub kod CVV, którego nie sprawdzisz bez karty. Kolejnym krokiem będzie potwierdzeniem transakcji poprzez zaakceptowanie jej w aplikacji banku lub wpisaniu kodu SMS.

Podawanie danych karty przy płatności przez internet — zasady bezpieczeństwa

Płacenie kartą przez internet jest bezpieczne, jeśli przestrzegamy kilku zasad, aby ustrzec się potencjalnego oszustwa:

  • dokładnie sprawdzaj dane logowania do swojego banku przy potwierdzeniu płatności;
  • kupuj online tylko na sprawdzonych stronach;
  • przestrzegaj alertów bezpieczeństwa pochodzących z twojego banku;
  • nie odpowiadaj na maile, wiadomości SMS i wiadomości na komunikatorach, które proszą o podanie jakichkolwiek danych karty, ponieważ bank NIGDY Cię o to nie poprosi poprzez taką wiadomość;
  • nikomu nie udostępniaj danych swojej karty płatniczej;
  • nie zapisuj haseł i danych karty w przeglądarce internetowej;
  • pamiętaj o tym, aby wylogować się ze swojego banku po potwierdzeniu transakcji.

Co więcej, nawet w przypadku błędnego wykonania transakcji lub bycia ofiarą oszusta internetowego, kupujący w bardzo łatwy sposób może odzyskać środki. Opowiedzą jest procedura chargeback w ramach której bank, w naszym imieniu, kontaktuje się z sprzedającym i próbuje wyjaśnić sprawę. Jeśli to się nie uda, środki trafią z powrotem na konto kupującego.

Jak płacić kartą płatniczą za opłaty cykliczne (subskrypcje i abonamenty)

Płatność kartą płatniczą za usługi cykliczne, takie jak subskrypcje (np. Twitch) czy abonamenty (np. Netflix, HBO Max, Amazon Prime czy Disney+) niczym nie różni się od zwykłej transakcji przez internet. Należy wprowadzić dane karty, a następnie uwierzytelnić płatność poprzez wpisanie kodu SMS, zabezpieczenie biometryczne lub potwierdzenie jej w aplikacji banku.

Płatności za abonament lub subskrypcje mają ten plus, że będą pobierane z Twojego konta co miesiąc, bez konieczności każdorazowego potwierdzania transakcji. Pamiętaj, iż w każdej chwili możesz zrezygnować z danej płatności cyklicznej na stronie usługodawcy. Trzeba to jednak zrobić przed pobraniem pieniędzy za kolejny okres rozliczeniowy.

Cyfrowe portfele do płatności kartą przez internet

Rozwój technologii związanych z płatnością przez internet umożliwił również utworzenie wirtualnych kart i elektronicznych portfeli, w których możemy przechowywać karty płatnicze i płacić nimi w internecie, bezdotykowo za pomocą telefonu z funkcją NFC lub zegarka. Do najpopularniejszych z nich należą Google Pay dla telefonów z Androidem lub Apple Pay dla produktów Apple.

Istnieją również aplikacje i fintechy, które wydały własne karty płatnicze i umożliwiają płatność nimi z poziomu telefonu. Do najpopularniejszych należą Revolut, Curve N26 czy iCard. Konkurencja na rynku jest olbrzymia, a każdy użytkownik na pewno znajdzie cyfrowy portfel dopasowany do własnych wymagań!