Zabezpieczenia biometryczne w bankowości

Zabezpieczenia biometryczne w bankowości

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, banki udostępniają coraz to nowsze metody za pomocą których klienci mogą zweryfikować swoje dane i dokonywać autoryzacji transakcji. Należą do nich kody SMS, powiadomienia w aplikacji mobilnej oraz kody PIN. Segmentem, który zyskuje na popularności w bankowości, są zabezpieczenia biometryczne. Co kryje się pod terminem? Które banki pozwalają na autoryzację biometryczną? W jaki sposób można dokonać autoryzacji płatności za pomocą odcisku palca? Jak zabezpieczyć nasze dane biometryczne? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega zabezpieczenie biometryczne?

Pod terminem zabezpieczenia biometrycznego kryje się rodzaj ochrony danych, które oparty jest na naszych danych biometrycznych. Co kryje się pod tym terminem? Dane biometryczne to nic innego jak odciski palców, skan wizerunku twarzy czy zapis obrazu tęczówki oka lub głos właściciela telefonu. Celem autoryzacji za pomocą zabezpieczeń biometrycznych jest wyeliminowanie fałszerstw.

Z zabezpieczeń biometrycznych mogą korzystać użytkownicy telefonów z systemem Android w wersji 10 lub nowszej oraz iOS. Włączenie tej formy autoryzacji transakcji jest w pełni darmowe i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Dzięki temu bezpieczne płacenie kartą przez internet jest dodatkowo zabezpieczone.

Jak wygląda autoryzacja płatności przed odcisk palca

Aby mieć możliwość dokonania autoryzacji płatności za pomocą odcisku palca, należy najpierw dokonać skanu naszych linii papilarnych w smartfonie. W tym celu należy przejść do ustawień telefonu, a następnie wybrać zakładkę dotyczącą haseł i bezpieczeństwa. Drugim krokiem będzie przyłożenie palca, zgodnie z poleceniami wyświetlanymi na ekranie, do czytnika linii papilarnych.

Kolejnym krokiem będzie włączenie płatności za pomocą odcisku palca w aplikacji mobilnej naszego banku. Zaloguj się do niej, a następnie przejdź do sekcji ustawienia. Wybierz zakładkę “logowanie i autoryzacja” lub “metody autoryzacji”, a następnie włącz Touch ID.

Po wykonaniu powyższych kroków, podczas dokonywania transakcji, będziesz mógł je autoryzować poprzez przyłożenie palca do czytnika linii papilarnych.

Które banki pozwalają na autoryzację biometryczną?

Autoryzacja biometryczna transakcji dostępna jest w każdym banku, który posiada własną aplikację mobilną. Banki, rywalizując między sobą, wręcz zmuszone są do korzystania z najnowszych rozwiązań technologicznych, które ułatwią życie swoich klientów. Stąd taka powszechność biometrii.

Na osobny akapit zaskakuje nowość, którą w październiku 2022 roku udostępnił mBank, wprowadzając do swojej oferty metodę autoryzacji transakcji opartą o biometrię behawioralną. System regularnie prosi klienta o wpisywanie losowych wyrazów, dzięki buduje sobie obraz tego, w jaki sposób klient używa klawiszy, jak szybko to robi i czego należy się po nim pod tym kątem spodziewać.

Zadbaj o bezpieczeństwo danych biometrycznych

Dane biometryczną, zgodnie z obowiązującymi przepisami, są danymi wrażliwymi. Podlegają więc one najwyższej możliwej ochronie. Na szczęście każdego klienta wiąże się to z tym, iż obowiązek ich ochrony i zabezpieczenia spada na administratora naszych danych osobowych. Nie oznacza to, oczywiście, iż powinniśmy całkowicie zaniechać kwestii bezpieczeństwa.

Niestety, jakkolwiek nieprawdopodobne może się to wydawać, pomimo unikatowego charakteru danych biometrycznych, mogą one zostać zhakowane. Tymczasem odzyskanie pieniędzy od oszusta internetowego nie zawsze jest możliwe! Profesjonaliści są w stanie skopiować obraz tęczówki oka lub odcisk palca ze… zdjęcia w wysokiej jakości. To oczywiste skrajne przypadki. Niemniej jednak zalecamy ostrożność i korzystanie z dwuetapowych metod weryfikacji, lepiej dmuchać na zimne!