Jak odzyskać pieniądze od oszusta internetowego?

Jak odzyskać pieniądze od oszusta internetowego?

Oszustów znajdziemy wszędzie. Wraz z rosnącą popularnością transakcji dokonywanych przez internet, wzrosła też, niestety, skala cyberprzestępczości. Internetowi naciągacze obecni są na wszystkich platformach sprzedażowych, od Allegro przez OLX czy Vinted i przyświeca im jeden cel – zdobyć jak największą sumę pieniędzy kosztem nieświadomych lub naiwnych użytkowników. Kiedy padniemy ofiarą kradzieży online, pierwszym rodzącym się pytaniem jest to, jak odzyskać pieniądze od oszusta internetowego. Okazuje się, że nie jest to takie proste. Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu, gdzie opiszemy w jaki sposób można odzyskać pieniądze od oszusta internetowego, poruszymy temat odpowiedzialności banku za skradzione pieniądze oraz podpowiemy na co uważać, aby nie paść ofiarą oszustwa.

Czy da się odzyskać pieniądze od oszusta internetowego?

Odzyskanie pieniędzy od oszusta internetowego jest niezwykle karkołomnym zadaniem i nie zawsze się udaje. Podstawową rzeczą, jaką należy zrobić po utracie środków, jest zgłoszenie tego faktu na policję. To zadaniem właśnie tej formacji będzie namierzenie i złapanie oszusta, przy pomocy dostępnych jej środków technicznych. Nawet jeżeli znamy jego dane, raczej nie mamy co liczyć na odpowiedź na wezwanie do zwrotu pieniędzy!

W międzyczasie, rozsądnym wyjściem będzie skontaktowanie się z placówką naszego banku i poinformowanie o byciu ofiarą oszustwa internetowego. W niektórych przypadkach, instytucja finansowa może wyrazić zgodę i zalecić rozpoczęcie procedury chargeback w celu odzyskania pieniędzy. Niestety, takie sytuacje to rzadkość, banki zazwyczaj umywają ręce od odpowiedzialności, twierdząc, iż do oszustwa doszło nie z ich winy, a wystarczającym zabezpieczeniem powinna być dwuetapowa weryfikacja.

Jak zwiększyć swoją szansę na odzyskanie skradzionych środków?

Zwiększenie szansy na odzyskanie skradzionych środków leży w gestii oszukanego. Podstawową rzeczą, jaką powinien on zrobić, jest dostarczenie wszystkich szczegółów związanych z oszukańczą transakcją na policję. Liczy się każdy detal, a nawet najdrobniejszy szczegół może pomóc w ustaleniu tożsamości oszusta.

Kolejną czynnością, która zwiększy szansę na odzyskanie środków, jest złożenie reklamacji w placówce banku, najlepiej tuż po zgłoszeniu sprawy na policję. Maksymalna czas rozpatrzenia reklamacji to 60 dni. Niestety, ale w przypadku oszustw internetowych, proces jest długotrwały i nie zawsze prowadzi do złapania złodzieja i odzyskania środków. Niemal niemożliwe jest na przykład cofnięcie przelewu Blik.

Jaka jest odpowiedzialność banku za skradzione pieniądze?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, bank nie ponosi odpowiedzialności za skradzione pieniądze tylko wtedy, kiedy to użytkownik dobrowolnie przeleje środki finansowe na numer konta wskazany przez oszusta. Kiedy na przykład płacimy przez internet kartą płatniczą i w jakiś sposób zostanie ogołocone nasze konto, rzecznik finansowy powinien zmusić bank do odzyskania tych pieniędzy lub zwrócenia ich nam.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku transakcji nieautoryzowanych. Jeśli do takiej doszło, na przykład w wyniku kradzieży karty płatniczej, obowiązkiem banku jest zwrot środków najpóźniej do następnego dnia roboczego po rozpoznaniu nieautoryzowanego przelewu.

Na co uważać, aby nie paść ofiarą oszusta internetowego ponownie?

Dokonując transakcji przez internet, należy zachować szczególną ostrożność. Pamiętaj, iż pracownicy banku czy portalu aukcyjnego, nigdy nie poproszą cię o dane do logowania do bankowości internetowej. Unikaj również wchodzenia w jakiekolwiek linki wysyłane ci przez inne osoby na portalach aukcyjnych, nie podawaj nim ani swojego numeru telefonu ani adresu email.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo w internecie, unikaj publicznych sieci Wi-Fi. Dokładnie sprawdzaj też adresy stron internetowych, przykładowo strona wyglądająca jak portal Vinted może znajdować się pod adresem Vintet – będzie to identycznie wyglądająca jak oryginał witryna, która służy do oszustw.