Karta kredytowa czy debetowa? Którą kartę wybrać?

Karta kredytowa czy debetowa? Którą kartę wybrać?

Decydując się na posiadanie swojej pierwszej (ale także i nowej) karty należy podjąć szczególnie ważną decyzję – karta kredytowa czy debetowa? Oba te terminy mogą być dla niektórych skomplikowane i nie do końca zrozumiałe, dlatego warto przytoczyć krótką charakteryzację obu kart. Chociaż każda z nich pozwala płacić kartą przez internet, użycie jednej lub drugiej może zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim trzeba poznać różnice między jedną a drugą kartą oraz rozważyć plusy i minusy posiadania każdej z nich.

Karta debetowa

Jeżeli mówimy o karcie debetowej, mamy na myśli taką kartę, która umożliwia nam korzystanie ze środków, jakie aktualnie znajdują się na naszym koncie bankowym. Wszystkie pieniądze, jakie do tej pory zgromadziliśmy, są aktualnie dostępne do wykorzystania. Za pośrednictwem karty debetowej możemy dokonywać zakupów oraz płacić za wybrane przez nas usługi i towary. Zakupy możemy realizować zarówno w sklepach stacjonarnych, ale także internetowych. Korzystając z karty debetowej, możemy również wypłacić dowolną sumę w jednym z bankomatów – warto sprawdzić, które nie narzucają prowizji podczas wypłaty. W przypadku tej karty korzystamy głównie ze środków zgromadzonych wcześniej na koncie, a które należą do nas. Karta przypisana jest do naszego konta bankowego, dlatego monitorując jego zasoby, wiemy dokładnie, jakich wypłat możemy dokonywać.

Karta kredytowa

Tak samo jak w przypadku karty debetowej, możemy dokonywać transakcji, płacić za zakupy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych internetowych. W przypadku karty kredytowej nie korzystamy jednak z własnych, zgromadzonych pieniędzy, a ze środków przyznanych nam przez bank. W zależności od naszej zdolności kredytowej, bank przyznaje dany limit pieniędzy, z którego możemy korzystać. Ważne jednak, by pamiętać o wyznaczonym terminie spłaty. W przypadku takiej karty nie ma mowy o przypisaniu jej do konta bankowego.

Którą kartę wybrać?

Dla wielu użytkowników, którzy potrzebują większej swobody finansowej i stałego dostępu do pieniędzy na koncie, karta kredytowa może okazać się lepszym rozwiązaniem. Limit narzucany jest co prawda przez bank, ale daje możliwość korzystania z pieniędzy, których jeszcze nie posiadamy, a które będziemy mieli możliwość spłacić w okresie wyznaczonym bank. O tym, jaki zasób pieniędzy wykorzystaliśmy, dowiemy się z wyciągu, który jako klienci będziemy otrzymywać regularnie.

W przypadku karty debetowej nie mamy możliwości wykorzystywania środków pożyczonych nam przez bank, ponieważ używamy tylko i wyłącznie tego, co już znajduje się na naszym koncie. Od tego zależy, ile gotówki możemy wypłacić z bankomatu czy za jaką kwotę zrobimy zakupy. Jest to odpowiedni wybór dla osób, które mogłyby mieć problem ze spłatą pożyczonych pieniędzy. To także świetny sposób, by powstrzymać się od nieprzemyślanych zakupów, które mogłyby znacząco przeciążyć nasz domowy budżet.