O czym pamiętać, gdy decydujemy się na kredyt hipoteczny?

O czym pamiętać, gdy decydujemy się na kredyt hipoteczny?

Perspektywa wiążącej umowy, która będzie łączyć nas z bankiem przez kilkadziesiąt lat, to temat, który przeraża nie tylko młodych ludzi. Często jednak jest to niezbędne przedsięwzięcie, jeżeli marzymy o zakupie własnego mieszkania lub domu. Co warto sprawdzić i o czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny – poznaj podstawowe pojęcia

Jeżeli podjęliśmy już jedną z najważniejszych decyzji w życiu i zdecydowaliśmy się na kredyt hipoteczny – warto zaznajomić się z podstawowymi pojęciami, dzięki którym lepiej poznamy temat i wybierzemy najlepszą możliwą opcję, która pozwoli nam zrealizować swoje marzenie o własnym mieszkaniu bądź domu.

Warto zacząć od rozeznania, popytać osób z najbliższego otoczenia, które zakupiły nieruchomość właśnie poprzez kredyt hipoteczny. Przede wszystkim bank będzie wymagał od nas wkładu własnego, czyli sumy pieniędzy, która będzie dla kredytodawcy zaświadczeniem, że posiadamy odpowiednie zasoby finansowe. Każdy, kto ubiega się o kredyt hipoteczny, musi posiadać dostępne środki, których wysokość wynosi min. 20 procent wartości nieruchomości. Jest to nasz obowiązek, którego nie możemy pominąć. Istnieje też pojęcie kredytu z niskim wkładem własnym, jednak w takim przypadku musimy ubezpieczyć 10 procent wkładu.

Oprócz tego wymogu należy poznać także własną zdolność kredytową, tak kluczową w otrzymaniu pieniędzy. Tutaj z pomocą przychodzą nam narzędzia dostępne w internecie, m.in. kalkulatory zdolności kredytowej. Podczas czytania regulaminu oraz umowy mogą pojawić się inne, niezrozumiałe i trudne dla nas terminologie – w każdym takim przypadku możemy prosić o pomoc bankowego doradcę, który wytłumaczy nam szczegółowo zasady i postara się pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Najlepsza oferta kredytu hipotecznego – jak ją znaleźć?

Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby decydujące się na kredyt hipoteczny jest podpisanie umowy z pierwszym bankiem, który zaoferuje nam swoje warunki. Przed podjęciem takiej decyzji warto porównać oferty kilku banków, wnikliwie przeczytać regulaminy, dopytać w przypadku niejasnych kwestii i zdecydować, która opcja będzie najkorzystniejsza. Jest to zobowiązanie na długie lata, dlatego warto spędzić trochę czasu i przygotować się do tego jak najlepiej.

Rankingi dostępne w sieci są niezbędnym narzędziem, od którego należy zacząć poszukiwania najlepszej oferty. Rynek oferuje w tym momencie bardzo wiele, a banki starają się zadowolić klienta i przyciągnąć atrakcyjnymi warunkami umowy.