Kredyt na mieszkanie – czy to dobry wybór?

Kredyt na mieszkanie – czy to dobry wybór?

O własnym m2 marzy chyba każdy z nas. Czasami zadowala nas jedynie niewielka kawalerka, innym razem celujemy w znacznie większy metraż, który pozwoli nam podjąć decyzję o założeniu rodziny bądź jej powiększeniu. Ceny nieruchomości przyprawiają jednak o zawrót głowy, a cena za m2 wciąż rośnie. Skąd zdobyć pieniądze na nowe mieszkanie? Czy kredyt jest bezpiecznym rozwiązaniem, jeżeli myślimy o zakupie pierwszej nieruchomości?

Własne mieszkanie – ile to kosztuje?

Nieważne, czy interesuje nas duży metraż, mieszkanie w bloku z wielkiej płyty czy miejsce w apartamentowcu – w każdym przypadku potrzebna będzie nam niemała gotówka. Na cenę nieruchomości ma wpływ wiele czynników, które należy brać pod uwagę, gdy tylko pomyślimy o poszukiwaniach wymarzonego lokum.

Ceny różnią się w zależności od tego, czy decydujemy się na życie w wielkim mieście, czy niewielkiej miejscowości, która daje mniejsze perspektywy na znalezienie dobrego zatrudnienia, ale oferuje inne korzyści, jak choćby małe odległości między domem a miejscem pracy czy brak korków. Ważną kwestią jest także sama lokalizacja. Wybrana przez nas dzielnica może oferować spokojne życie, ale wiąże się to ze znacznie większymi wydatkami, na jakie powinniśmy być gotowi, szukając nowego mieszkania.

Zainteresowany musi zdecydować, czy woli mieszkać w bloku, kamienicy czy też w świeżo wybudowanym apartamentowcu. Wszystko to znacząco wpływa na cenę, a ta z roku na rok rośnie.

Kredyt na mieszkanie – czy warto?

Są i tacy, którzy będą odwodzić nas od takiej decyzji i namawiać, by zrezygnować z kredytu na mieszkanie. O takich sprawach powinniśmy decydować sami i samodzielnie oceniać swoje możliwości.

Jeżeli chodzi o wysokość pożyczanej sumy i czas spłacania – wszystkich tych informacji możemy dowiedzieć się w banku i warto skorzystać z takiej możliwości. Jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej, w tym przypadku mowa o kredycie hipotecznym, który oferuje nam najbardziej sprzyjające warunki spłaty pożyczonych pieniędzy. Jest to zobowiązanie na lata, jednak decyduje się na nie coraz więcej z nas.

Starając się o kredyt hipoteczny, bank oceni nasze możliwości na podstawie dochodów, stałości zatrudnienia i wkładu własnego – ten odgrywa szczególną rolę, bo umożliwia negocjację lepszych warunków. Minimalna wysokość wkładu własnego wyznaczana jest przez bank, który będzie naszym kredytodawcą. Dla wielu młodych ludzi (ale nie tylko) jest to często jedyna możliwość na wprowadzenie się do własnego mieszkania i uniezależnienie od rodziny.