Kredyt bankowy a pożyczka pozabankowa – czy znasz różnice?

Kredyt bankowy a pożyczka pozabankowa – czy znasz różnice?

Potrzebując szybkiego zastrzyku gotówki, często podejmujemy decyzję o pożyczeniu pieniędzy – zmuszają nas do tego różne sytuacje życiowe. Może się wydawać, że kredyt i pożyczka to synonimy i że można tych pojęć używać zamiennie – otóż nie. Warto poznać podstawowe różnice i zrozumieć, czym różni się kredyt bankowy od pożyczki pozabankowej. Co jest korzystniejsze dla pożyczkobiorcy i jak wybrać najlepszą dla nas opcję?

Kredyt bankowy – czym się charakteryzuje?

Jeżeli potrzebujemy pieniędzy, ale niekoniecznie zależy nam na szybkości uzyskania pożyczki – w takim przypadku najlepiej rozważyć umowę zawieraną z bankiem, określaną również jako kredyt bankowy. Mowa tutaj o pożyczce, która pod kątem regulacji prawnych podlega przepisom zawartym w prawie bankowym i musi mieć formę pisemną. Zanim uzyskamy ostateczną decyzję od banku, nasza historia kredytowa zostanie rzetelnie sprawdzona na podstawie bazy BIK. Zdolność kredytowa jest tutaj priorytetem i jej ocena będzie kluczowym wyznacznikiem tego, czy uda nam się uzyskać kredyt.

Kredyt wiąże się też z koniecznością przedstawienia wielu dokumentów, takich jak zaświadczenie o zatrudnieniu czy wysokość dochodów. Korzystając z oferty banku, mamy możliwość pożyczenia satysfakcjonującej nas sumy pieniędzy, sięgającej nawet kilkuset tysięcy złotych – o ile tylko pożyczkodawca zdecyduje, że będziemy w stanie spłacić taką kwotę. Często po założeniu darmowego konta w banku jesteśmy zasypywani propozycjami kredytów gotówkowych. Kiedy jednak naprawdę potrzebujemy gotówki, okazuje się, że zdaniem instytucji finansowych nie jesteśmy perspektywicznymi pożyczkobiorcami. Wówczas musimy zwrócić się do firmy pożyczkowej.

Pożyczka pozabankowa – dlaczego jest tak popularna?

O ile kredytu może udzielić nam tylko bank, to w przypadku pożyczki możemy zawrzeć umowę przede wszystkim z osobą prywatną bądź instytucją pozabankową. Zwracając uwagę na regulacje prawne, taka pożyczka opiera się na przepisach Kodeksu Cywilnego, a zawrzeć możemy ją nie tylko pisemnie, ale także ustnie.

Historia kredytowa i baza BIK nie jest głównym wyznacznikiem, który zadecyduje o otrzymaniu pieniędzy, chociaż najpewniej pożyczkodawca skorzysta z tych narzędzi do zweryfikowania naszej osoby. To samo tyczy się naszej zdolności kredytowej – instytucje pozabankowe nie wymagają zbyt wielu dokumentów, dlatego jest to najprostszy i najszybszy sposób uzyskania gotówki. Istnieje także możliwość otrzymania pieniędzy bez wychodzenia z domu, co oferują formularze gotowe do wypełnienia online. O decyzji dowiemy się po upływie kilkunastu minut.

Który sposób uzyskania gotówki jest korzystniejszy?

Jeżeli potrzebujemy szybkiej pożyczki i to na niewielką kwotę, a nasza historia kredytowa nie jest zbyt atrakcyjna dla pożyczkodawcy – w takim przypadku lepiej rozważyć skorzystanie z oferty instytucji udzielających tak zwane chwilówki. Jeżeli jednak rozważamy uzyskanie większej sumy pieniędzy i nie boimy się zobowiązań na lata, z pomocą przychodzi nam oferta banków i kredyt bankowy.